Blíží se ICOET

25.05.2023 | Zobrazeno 515x

Konference ICOET proběhne v týdnu od 5. června v USA. Náš tým bude zastoupen přednáškou na téma výsledků výzkumu pachových ohradníků. ...


Konference IENE v Rumunsku

01.10.2022 | Zobrazeno 373x

Na konci září t.r. proběhl další roční pravidelné konference IENE, nyní v rumunském městě Kluž. Zástupci týmu Srazenazver.cz se účastnili pouze online, ale i tak představili šest příspěvků. Zájem vzbudily příspěvky o úspěšné aplikaci naší metody STKDE+ pro detekci problémů v oplocení dálnic. Jeden z příspěvků vycházel z naší práce na českých dálnicích D10 a D11, další byl připraven ve spolupráci s kolegyní z Kanady, z provincie Alberta. ...


Vyšla kniha o střetech se zvěří

03.05.2022 | Zobrazeno 512x


Naši knihu, která se zabývá střety se zvěří, si můžete objednat na e-shopu nakladatelství Munipress
https://munishop.muni.cz/obchod/knihy/zvirata-na-silnicich-00001029933
  ...


Jak může zelené světlo snížit počty nežádoucích úlovků na moři

24.01.2022 | Zobrazeno 584x

Dnešní novinka se vůbec netýká srážek se zvěří a už vůbec pevninského prostředí, ale pochází z výzkumu a rybářské praxe. Je známým negativním faktem lovu na moři, že se do rybářských sítí často chytnou i takové druhy živočichů, které rybáři neměli v úmyslu lovit. Jedná se zejména o chráněné druhy jako jsou různé želvy, chobotnice nebo žraloci. V posledním čísle časopisu Science se zmiňuje jednoduchý postup, který umožňuje výrazně snížit tyto nechtěné lovy, a tím je přidání zelené světlo emitujících diod k rybářským sítím. Takovým způsobem se jednak nesníží úlovek, ale bylo zjištěno, že počet nechtěně ulovených želv poklesl až o 64 %.
  ...


Článek týmu Srazenazver citován v Science

03.12.2021 | Zobrazeno 668x

V jednom z nejlepších vědeckých časopisů světa, Science, bylo v prosincovém čísle publikováno sdělení o významném vlivu střetů se zvěří na bezpečnosti dopravy. Nás těší, že mezi citovanými pracemi je zmíněn i náš článek z roku 2020, který vznikl díky spolupráci s hostující výzkumnicí z Portugalska, jež v roce 2019 pobývala na našem pracovišti.

  ...


Kniha o střetech se zvěří

16.11.2021 | Zobrazeno 509x

Na počátku příštího roku vyjde v nakladatelství Munipress kniha "Zvířata na silnicích", na které se podíleli Michal Bíl z CDV a Tomáš Bartonička z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Kniha přinese populárně naučnou formou přehled problematiky střetů dopravních prostředků s volně žijícími i domácími zvířaty na silnicích a ostatní infrastruktuře.